Kosowy

Województwo

Podkarpackie

Powiat

Kolbuszowski

Gmina

Niwiska

Sołectwo

Kosowy

Liczba mieszkańców

837

Sołtys

Róg Stanisław
Tel. ...

Skład Rady Sołeckiej

Bogdan Hanych
Krzysztofa Piątkowska
Stanisław Róg
Dariusz Zieliński
Zbigniew Urban

OFICJALNA STRONA SOŁECTWA KOSOWY
http://www.kosowy.niwiska.pl

Historia, zabytki, ciekawostki...

Kosowy to wieś położona malowniczo na terenach morenowych wzgórz. Powstała w połowie XVI wieku w dobrach należących do Mieleckich. Na początku XVII wieku weszła w skład klucza kolbuszowskiego, który w 1616 roku kupił od Anny Ratowskiej z Mielca – Stanisław Lubomirski. Do Lubomirskich i ich spadkobierców – Sanguszków wieś należała do połowy XVIII wieku, kiedy to z sąsiednią Trzęsówką przechodzi w ręce Kuczkowskich. Kolejnymi właścicielami obszaru dworskiego (już po zniesieniu pańszczyzny), byli: Józef Piasecki (1855), Jakub Pomeranz i spółka (1886), dr Władysław Niesiołowski (1890), Maria Madejska (1914). Kosowy należały początkowo do parafii Cmolas, następnie do ufundowanej przez Kuczkowskich (w 1786 roku) parafii filialnej w Trzęsówce. Stan taki utrzymał się aż do roku 1982, w którym utworzono we wsi samodzielną parafię p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół parafialny zlokalizowano na wzniesieniu zwanym „Owsianka”, na styku trzech wsi: Huciny, Kosów i Siedlanki. 24 grudnia 1988 konsekrował go biskup Władysław Bobowski z Tarnowa. Okręg parafii kosowskiej obejmuje: Kosowy, Siedlankę, Hucinę i Kłodziny (przysiółek Trzęsówki).

Szkoła Podstawowa mieści się w budynku oddanym do użytku we wrześniu 1959 roku. W roku 2008 przeprowadzono modernizację obiektu poprzez remont elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, dobudowę wejścia oraz wymianę pokrycia dachowego.  pobliżu znajduje się także Dom Strażaka, remiza dla jednostki OSP powstałej w 1947 roku.

 
Na terenie dawnego parku dworskiego (naprzeciwko szkoły) rośnie wiekowy dąb szypułkowy o obw. 645 cm, wys. 25 m., liczący około 410 lat. Ponadto we wsi rośnie kilka gatunków rzadkich roślin (podlegających ochronie) i stanowiących dużą atrakcję florystyczną, jak: rosiczka okrągłolistna, widłak torfowy, gnidosz rozesłany, bagno zwyczajne.

2018 Gmina Niwiska.
Wszelkie prawa zastrzeżone
  • Data aktualizacji: 2019-02-20 13:23
  • |
  • Licznik odwiedzin: 496 171