Dzisiaj jest:
urzadgminy@gmina.niwiska.pl, tel/fax. 172279704, 172279020  
Gmina Niwiska Wita
Menu
Samorząd
Gospodarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Elektroniczna Skrzynka Podawcza


Na niżej podane konto bankowe można wpłacać wszelkie należności gminy np. opłatę skarbową, podatki.

11 9180 1034 2003 2001 3909 0003

Licznik odwiedzin
(od 14.04.2008r.):

Aktualności

„Hej sobótka, sobótka, dzień jest długi noc krótka”
Józef Ignacy Kraszewski „Kwiat paproci”

2017-06-27

Jak obyczaj stary każe spotykamy się, ponieważ chcemy zachować od zapomnienia Sobótki, słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Nazywane ono było najczęściej Nocą Kupały albo Nocą Świętojańską, ze względu na to, że była obchodzona w wigilię św. Jana. Było to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie.
W najkrótszą noc roku świętuje prawie cała Europa, zatem spotkaliśmy się 25 czerwca w Trześni, by bawić się wspólnie i przekazać naszym dzieciom tradycję spotkań sobótkowych.

W tym roku licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy oraz goście: Ewa Draus, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Elżbieta Wróbel – Wójt Gminy Niwiska oraz Jolanta Marut – Zastępca Wójta Gminy Niwiska.
Pierwszym punktem programu był konkurs na najładniejszy wianek. Panie i panny z naszej gminy przyniosły pięknie skomponowane wianki. Składały się one z kwiatów i ziół rosnących na okolicznych polach, więc miały nie tylko piękny wygląd ale też zniewalająco pachniały. Wszystkie otrzymały równorzędne nagrody.

W części artystycznej jako pierwsze wystąpiły dziewczęta ze Szkoły. Podstawowej w Trześni, które przygotowały świetny pokaz tańca country.
Na nasze Sobótki gościnnie zawitał też kabaret „Poważna sprawa” z Rzeszowa, który swoimi humorystycznymi scenkami rozweselił publiczność.
Następnie swój koncert zaprezentowały cztery zespoły taneczne działające przy GOKiB w Niwiskach oraz filii w Siedlance pod kierunkiem choreograf Karoliny Majdan. Dzieci z całej gminy w pięknych strojach regionalnych zaprezentowały na płycie boiska tradycyjne tańce ludowe i ukraińskie .Występ dzieci wzbudził wielkie emocje.
Pomiędzy występami artystów uczestnicy imprezy mieli okazję wykazać się w kilku konkurencjach min. pokonać bez trudu slalom piłkarski i zyskać miano króla strzelców naszego spotkania. Również dzieci rywalizowały w łowieniu rybek i przypinaniu ogona osłowi. Nasi najmłodsi uczestnicy /i nie tylko/mieli też okazję potańczyć ucząc się podstawowych kroków zumby.

Pod koniec spotkania na wodę zostały puszczone wianki, co wróży szczęście w miłości mieszkańcom gminy na cały następny rok.
Mamy nadzieję, ze zwyczaj spotkań sobótkowych przetrwa i następne pokolenia również będą miały przyjemność uczestniczyć w zabawach inspirowanych tradycjami słowian. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy Sobótkowej, a szczególnie prowadzącej Magdalenie Dyło.
Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem „PRO DANCE”Katalog usług

kliknij
Galeria

Galeria zdjęć >>
Sołectwa
Rozrywka
Inne

Gmina Niwiska  |  urzadgminy@gmina.niwiska.pl  |  tel.  0-17   2279002   |   Admin