Dzisiaj jest:
urzadgminy@gmina.niwiska.pl, tel/fax. 172279704, 172279020  
Gmina Niwiska Wita
Menu
Samorząd
Gospodarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Na niżej podane konto bankowe można wpłacać wszelkie należności gminy np. opłatę skarbową, podatki.

11 9180 1034 2003 2001 3909 0003

Z historii klubu ...

Ludowy Zespół Sportowy IGLOOPOL Niwiska

Historia LZS – u w Niwiskach jest dość zawiła i ściśle należy ją łączyć z działalnością LZS w Trześniu, sąsiedniej miejscowości. Dziwny to LZS. Chociaż w nazwie klubu figurują Niwiska, to jednak klub ten nie rozegrał żadnego oficjalnego meczu w Niwiskach, gdyż przez wiele lat swojej działalności nie dorobił się boiska sportowego. Mecze piłkarskie rozgrywał najczęściej w Trześni i Kosowach, gdzie już od wielu lat znajdywały się boiska piłkarskie.
LZS- y w Trześni i Niwiskach powstały w tym samym czasie. Był to rok 1956. Aktywniej w tym czasie działał LZS w Trześniu, którego założycielem i długoletnim prezesem był Stefan Łakomy. Szybko też zorganizowano tutaj boisko piłkarskie: boisko do siatkówki, gdyż od samego początku działalności tego klubu piłka nożna i siatkówka były bardzo popularnym sportem w tej miejscowości. Uprawiano również lekkoatletykę. Piłkarze rozgrywali mecze głównie z okolicznymi miejscowościami: Huciną, Kosowami, Przyłękiem, Siedlanką i Niwiskimi. Brali również udział w turniejach organizowanych przez Powiatowy Komitet Kultury Fizycznej w Kolbuszowej. LZS w Niwiskach wykazywał się mniejszą aktywnością, spowodowaną brakiem własnego boiska. Drużynę piłkarską pod szyldem LZS Trześń zgłoszono do rozgrywek w klasie C w sezonie 1966/67 i grano w tej klasie jeszcze na początku lat siedemdziesiątych. Później nastąpiło osłabienie działalności sportowej i przez prawie 10 lat niewiele się tutaj działo. Rozgrywano jedynie przy okazji świąt państwowych mecze i turnieje z okolicznymi wioskami.
W roku 1981 nastąpiło ożywienie w działalności tego środowiska i do rozgrywek piłkarskich w klasie C zgłoszono LZS Niwiska, który skupiał w swych szeregach sportowców z Trześnia, Przyłęku, Kosów i Niwisk. Pomoc materialną na rzecz LZS- u świadczył Urząd Gminy w Niwiskach.
Już w pierwszym sezonie gry zanotowano duży sukces zdobywając 1 miejsce w klasie C.
W 8 meczach zdobyto 11 punktów, strzelono 24 bramki, a stracono 14. Patronat nad drużyną objęła Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Niwiskach, stąd też nowa nazwa klubu: LZS SKR Niwiska. Awans do klasy B wywołał w gminie Niwiska spore zainteresowanie piłką nożną i do rozgrywek na sezon 1982/83 zgłoszono 2 drużyny. Pierwsza występowała w klasie B grając swe mecze na boisku w Kosowach, zaś druga występująca w klasie C pod firmą LZS II Niwiska mecze rozgrywała i zajęła 8 miejsce w B- klasie, zdobywając 19 punktów w 22 meczach i osiągając stosunek bramek 57-64. Drugi zespół, LZS II Niwiska, spisał się nadspodziewanie dobrze i zajął 2 miejsce w klasie C, które było premiowane awansem. Awansu jednak nie było, gdyż w klasie B grał już pierwszy zespół tego klubu, a w myśl regulaminu rozgrywek w tej samej klasie nie mogą występować 2 drużyny z tego samego klubu. Awans próbowano uratować w inny sposób. Zmieniono nazwę drugiej drużynie na LZS Fortuna. Niwiska, jednak nic to nie pomogło. Do rozgrywek w klasie C zespół nie przystąpił. Sezon 1983/84 LZS SKR ukończył na 9 miejscu w klasie B uzyskując następujący bilans: 22 mecze, 18 punktów i 50-64 w bramkach. Następny sezon był nieco lepszy, gdyż zespół zajął 6 miejsce. W tym też sezonie drużynę juniorów do klasy A zgłosiła Fortuna Niwiska, a opiekę nad nią sprawował Józef Kolis. Młodzi piłkarze zajęli 8 miejsce.

Zimą 1985 roku doszło do istotnej zmiany. Otóż połączono SKR z Fortuną i przyjęto nową nazwę: LZS Igloopol Niwiska. Nazwa ta nie była przypadkowa, gdyż właśnie ten zakład, działający w Kolbuszowej, objął patronat nad LZS-em w Niwiskach. Prezesem został Tadeusz Wójciak. Następne sezony to systematyczny wzrost poziomu gry, a co za tym idzie również coraz wyższe lokaty w tabelach rozgrywek. Sezon 1885/86 zakończył się dla Igloopolu zajęciem 7 miejsca. Kolejny sezon to 5 miejsce, 20 meczy, tyle samo punktów i stosunek bramek 51-41. W lecie w 1987 roku oddano do użytku nowe boisko w Trześniu o doskonałej nawierzchni, które zostało również ogrodzone. Od tej pory Igloopol dysponuje więc dwoma boiskami piłkarskimi. Nowy sezon na nowym boisku przeszedł najśmielsze oczekiwania. Seniorzy w 22 meczach zdobyli 37 punktów, strzelili 80 bramek, a stracili 30 zdobywając tym samym zdecydowanie 1 miejsce i awans do klasy A, w której występują do chwili obecnej. Juniorzy grający w klasie okręgowej zajęli 4 miejsce. W 1988 roku prezesem klubu został Bronisław Kuca i funkcję tę pełni w dalszym ciągu.
Sezon 1988/89 był najlepszym sezonem w dotychczasowej historii klubu. Seniorzy debiutujący w klasie A zajęli wysokie 4 miejsce zdobywając w 22 meczach 28 punktów i uzyskując stosunek bramkowy 53-29. Juniorzy grający w klasie A zajęli 3 miejsce.
W kolejnym sezonie nastąpiło osłabienie zespołu, kilku zawodników odeszło do wojska, w rezultacie czego piłkarze zajęli ostatnie 12 miejsce i tylko dzięki reorganizacji rozgrywek uniknęli spadku do klasy B. Juniorzy grający w klasie A wycofani zostali z rozgrywek w rundzie rewanżowej zdobyła 16 punktów, strzeliła 35, a straciła 50 bramek.Gmina Niwiska  |  urzadgminy@gmina.niwiska.pl  |  tel.  0-17   2279002   |   Admin