data wydruku: 2024-05-24 14:42:51
Gmina Niwiska

Gmina Niwiska

e-mail: urzadgminy@gmina.niwiska.pl www: niwiska.pl

Aktualności

Dożynki pachnące lasem w Leszczach VIDEO

Dożynki pachnące lasem w Leszczach
Dożynki pachnące lasem w Leszczach

Pierwszą część uroczystości dożynkowych w Gminie Niwiska rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Św. Mikołaja w Niwiskach. Dożynki to nie tylko dziękczynienie za plony, ale również bogactwo tradycji święcenia darów ziemi, dzielenia się chlebem i wspólnego świętowania. Jest to piękny i bogaty znaczeniowo element naszej kultury i tożsamości narodowej. To także okazja by wyrazić szacunek i uznanie dla niełatwej pracy rolników.

W roku 2023 dożynki zostały zorganizowane w sołectwie Leszcze. Starostami dożynek byli Państwo Maria i Stanisław Wilk - będący największymi hodowcami oraz dostawcami mleka we wsi Leszcze i jednymi z największych w gminie Niwiska. Stanisław Wilk jest sołtysem z 35 letnim stażem. Za swoją działalność społeczną był nominowany do tytułu Wolontariusza Powiatu Kolbuszowskiego.

W programie dożynek wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Chorzelowiacy z widowiskiem pt.” Przychodzimy z plonem żniwnym” a także grupy taneczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Niwiskach wraz z choreografem – Tają Jasińską. W bardzo oryginalnym repertuarze   zaprezentowały się w tym roku grupy wieńcowe z poszczególnych sołectw - piękne stroje, poczucie humoru, talenty muzyczne i wokalne zachwyciły licznie zgromadzoną publiczność.

W program dożynkowy znakomicie wpisał się także konkurs Lasów Państwowych „Natura od kuchni”.  Propagowanie wiedzy na temat bogactwa lasu oraz promocja Lasów Państwowych miało miejsce na specjalnym stoisku promocyjnym Nadleśnictwa Tuszyma, dodatkowo z potrawami i słodkimi wypiekami przygotowanymi przez miejscowe Panie KGW z naturalnych produktów pochodzenia leśnego. Ciekawym uzupełnieniem było również stoisko Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kolbuszowej prezentujące między innymi różnego rodzaju grzyby.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy w różnej formie wsparli  przygotowanie  dożynek.