W dniu 25 czerwca 2026r. po raz osiemnasty zostały przyznane stypendia Wójta Gminy Niwiska dla młodzieży, która w roku szkolnym 2025/2026 wyróżniła się wynikami w nauce, oraz osiągnięciami artystycznymi. Po raz pierwszy zostały przyznane tytuły „Nauczyciela Roku” - na wniosek Młodzieżowej Rady Gminy. Uroczysta gala miała miejsce GOKiB w Niwiskach.
Stypendia za wyniki w nauce przyznawane są na podstawie średniej z ocen na świadectwie szkolnym - to średnia min. 5,4 w IV klasie, 5,3 w V i VI klasie, oraz 5,2 w VII i VIII klasie.
Stypendia artystyczne są przyznawane dla uczniów szkoły muzycznej, za osiągnięcia w konkursach i festiwalach w których reprezentowali Gminę Niwiska. Dodatkowym warunkiem, niezbędnym do otrzymania stypendium jest co najmniej bardzo dobra ocena z zachowania.
W roku szkolnym 2025/2026 zostało przyznanych 66 stypendiów za wyniki w nauce oraz 23 stypendia za osiągnięcia muzyczne. Uroczystego wręczenia stypendiów i pamiątkowych statuetek dokonała Wójt Gminy Niwiska Elżbieta Wróbel.
Dodatkowo Rady Rodziców i Samorządy Uczniowskie poszczególnych szkół wyłoniły „Nauczycieli Roku” – wybitnych pedagogów, wyróżniających się nieprzeciętną osobowością, pasją i zaangażowaniem.
Gratulacje i podziękowania popłynęły w kierunku uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół – również ze strony ze strony gości obecnych na uroczystości: ks. Dziekana Kazimierza Franczaka oraz przewodniczącego Komisji Społecznej Rady Gminy Niwiska – Macieja Kubika.
Na podsumowanie uroczystości Wójt Gminy powiedziała między innymi:
„Cieszę się z tak wielu zdolnych uczniów – których mogłam przyznać stypendium w obecnym roku szkolnym. Gratuluję i Dziękuję Wszystkim Osobom, które w różny sposób przyczyniły się do wypracowania takich wyników - Rodzicom, Pedagogom, Wychowawcom, a w sposób szczególny Nauczycielom Roku. … W takich chwilach jak dziś uświadamiamy sobie że warto się starać, warto pracować, nie szczędząc czasu, sił i środków dla młodego pokolenia – bo to nasza przyszłość. W każdym miejscu są zdolne dzieci, ważne by tworzyć na co dzień, jak najlepsze warunki do ich rozwoju….”
Spotkanie uświetniły występy młodzieży, jak również nauczycieli Szkoły Muzycznej I st. w Niwiskach.
Stypendium za wyniki w nauce w roku szkolnym 2025/2026 otrzymali następujący uczniowie:
Ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. św. Jana Pawła II w Hucinie:
- Michał Kolis, kl. IV
- Karol Świderski, kl. IV
- Kacper Bołdoń, kl. V
- Martyna Świder, kl. V
- Szymon Kij, kl. VI
- Nikola Stępień, kl. VI
- Mikołaj Świderski, kl. VI
- Laura Kij, kl. VII
- Klara Fryc, kl. VIII
- Lena Surman, kl. VIII
Ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hucisku:
- Maciej Micek, kl. IV
- Marcelina Róg, kl. V
- Marlena Gąsior, kl. VII
Ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kosowach:
- Julia Róg VI
Ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. Świętej Królowej Jadwigi w Niwiskach:
- Martyna Stąpor, kl. IV
- Amelia Pazdro, kl. IV
- Aleksandra Węgrzyn, kl. V
- Nadia Haptaś, kl. V
- Maksymilian Jemioło, kl. V
- Zuzanna Jemioło, kl. V
- Filip Saj, kl. V
- Lilianna Jemioło, kl. V
- Tomasz Pleban, kl. VI
- Zuzanna Boroń,. kl. VI
- Dominika Saj, kl. VI
- Julia Jezioro, kl. VI
- Klaudia Kałamarz, kl. VII
- Szymon Stąpor, kl. VII
- Kinga Czyż, kl. VII
- Amelia Wrażeń, kl. VII
- Aleksandra Fitał, kl. VIII
- Dawid Saj kl. VIII
Ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ w Przyłęku:
- Olivier Magda, kl. IV
- Antoni Wiącek, kl. IV
- Milena Frysztak, kl. V
- Michał Sukiennik, kl. V
- Karol Dziełyński, V
- Pola Zaraś, kl. V
- Sara Tadla, kl. VI
- Lena Kubik, kl. VI
- Zuzanna Bielenda, kl. VII
- Martyna Świątek, kl. VII
- Lena Misiak, kl. VII
- Victoria Mazurek, kl. VII
- Martyna Dziełyńska, kl. VIII
Ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. bł. Karoliny Kózkówny w Siedlance:
- Klaudia Puzio, kl. IV
- Magdalena Fryc, kl. IV
- Krystian Boroń, kl. IV
- Paulina Adamczyk, kl. IV
- Kamila Lubera, kl. V
- Marcel Jer, kl. VI
- Miłosz Smoleń, kl. VI
- Klara Kosiorowska, kl. VI
- Wiktoria Urbaniak, kl. VII
- Bartosz Kosmala, kl. VII
- Emilia Tetlak, kl. VIII
- Wiktoria Komaniecka, kl. VIII
- Wiktoria Duszkiewicz, kl. VIII
- Zuzanna Gancarczyk, kl. VIII
Ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. Św. Jana Bosko w Trześni:
- Liliana Korzępa, kl. IV
- Magdalena Mokrzycka, kl. IV
- Emilia Surdej, kl. IV
- Aleksandra Wołowiec, kl. V
- Karolina Zagroba kl. VII
- Dominika Szabat, kl. VIII
- Veronica Pazdro kl. VIII
Ze SZKOŁY MUZYCZNEJ I st. w Niwiskach:
- Emilia Boroń – fortepian
- Aleksandra Walaszek – fortepian
- Filip Oleniacz – fortepian
- Tymoteusz Grabiec – fortepian
- Anita Czachor – fortepian
- Maja Zielińska – fortepian
- Dominika Saj – fortepian
- Emilia Tetlak – flet
- Isabelle Pazdro – flet
- Gabriela Zagroba – waltornia
- Sara Łakomy – skrzypce, dodatkowo I miejsce na szczeblu wojewódzkim w kategorii piosenki obcojęzycznej.
- Karolina Zagroba – skrzypce
- Antonina Starzec– skrzypce
- Zofia Marut – skrzypce
- Sara Głodek – skrzypce
- Barbara Zagroba – skrzypce
- Kajetan Łagowski – trąbka
- Anna Wilk – trąbka
- Izabella Mazurek – wiedza o muzyce
- Mikołaj Marut - organy
- Gabriel Ziomek - organy
- Lena Wrona - fortepian
- Kornelia Drelich - organy
NAUCZYCIEL ROKU 2025/26:
- w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Hucinie: Pani Alicja Koń
- w Szkole Podstawowej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hucisku: Pani Jolanta Świątek
- w Szkole Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kosowach: Pani Lidia Wyzga
- w Szkole Podstawowej im. Świętej Królowej Jadwigi w Niwiskach: Pani Ewelina Buziak-Chmielowiec
- w Szkole Podstawowej w Przyłęku: Pani Aneta Leś
- w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Bosko w Trześni: Pani Agnieszka Jemioło
- w Szkole Podstawowej im. bł. Karoliny Kózkówny w Siedlance: Pani Anna Płodzień - Ząbik
- w Szkole Muzycznej I stopnia w Niwiskach: Pan Kamil Pezda