data wydruku: 2024-03-29 07:23:32
Gmina Niwiska

Gmina Niwiska

e-mail: urzadgminy@gmina.niwiska.pl www: niwiska.pl

Turystyka

Gmina Niwiska, choć nie obfituje w zabytki może pochwalić się przepięknymi krajobrazami i rozległymi lasami obfitującymi w zwierzynę i runo leśne. W naszej gminie bazujemy na tradycji związanej ze wsią, kulturą ludową, oferujmy produkty rolne z własnych upraw i hodowli. 

Niezwykle ciekawym zespołem florystycznym w regionie jest położony przy południowej granicy Przyłęka ścisły rezerwat leśny im. prof. Władysława Szafera "Buczyna w Cyrance". Na terenie rezerwatu znajdziemy różne osobowości flory i fauny.

Na pograniczu Niwisk i Blizny (oddz. 200c w Nadleśnictwie Tuszyma), znajduje się śródleśny staw - „Jeziorko”, otoczony roślinnością szuwarową i starodrzewiem sosnowo- dębowym. Zróżnicowanie roślinności mokradłowej odzwierciedla procesy w nim zachodzące. Na pierwszym planie obserwujemy duże skupiska "lilii wodnych" czyli kwitnącego biało, grzybienia białego. Jego duże, efektowne kwiaty przepięknie odznaczają się na tle zieleni. 

Z wody wyłania się również prosto wzniesiony oczeret jeziorny. Na brzegu zbiornika znaleźć można wygrzewające się żaby, m.in. żabę jeziorową oraz żabę trawną, jak również zaskrońca zwyczajnego.
„Jeziorko” połączone jest ze zbiornikiem retencyjnym, przeciwdziałającym powodziom i suszy w ekosystemie leśnym. Woda ze zbiornika przepływa do oczka poprzez przelew w grobli. Efektownym rozwiązaniem jest utworzenie przyczółków przepustów z darniny na mur.

panorama1

Zabytki

Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Mikołaja bpa

Kościół parafialny znajdujący się we wsi Niwiska. Powstał na miejscu uprzednio spalonego drewnianego kościoła. Jego budowę datuje się na rok 1876-1880. 

Na ołtarzu głównym znajduje się wizerunek patrona parafii św. Mikołaja, a nad nim św. Jana Kantego pochylającego się nad chorym, obok umiejscowiono dwie figurki św. Piotra i Pawła. Na jednym z ołtarzy bocznych, Matki Bożej Różańcowej, umieszczono obraz św. Stanisława Kostki Patrona młodzieży i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na drugim, Najświętszego Serca Jezusa, powieszono obraz św. Franciszka patrona ekologów i św. Józefa patrona rodzin. W kaplicy bocznej jest ołtarz Matki Bożej Wniebowziętej i Pana Jezusa Ubiczowanego.

Zespół dworski- dwór i oficyna

Secesyjny dworek, którego ostatnim właścicielem był dr Jan Hubka. Powstał przed 1852 r. we wsi Niwiska. We dworze zobaczyć można piękną secesyjną polichromię z 1912 roku autorstwa Karola Józefa Frycza. Najciekawsze malowidło znajduje się w dawnej jadalni, a zarazem największym pomieszczeniu we dworze. Ściany tej sali ozdabiają duże pawie, stąd nazwa „Pod Pawiami”. W pomieszczeniach biblioteki znajdują się dwie sale, w których znajdują się zabytkowe polichromie. Jest to sala pod makami i pod wronami. Obecnie, dwór ten jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki. Obok dworu stoi frontem do niego murowana i parterowa oficyna dworska, wzniesiona na początku XIX wieku. Obecnie mieści się w niej Komisariat Policji. www.dworek.niwiska.pl

Kapliczki

Dokładnie nie wiadomo kiedy powstała pierwsza kapliczka.

 Geneza tych obiektów jest bardzo stara i posiada wiele źródeł. Jedno jest pewne, są one nieodłącznym elementem krajobrazu polskiego. Stawiane są na skrzyżowaniu dróg, w miejscach objawień religijnych lub ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeniach. Najczęściej wznoszone aby chronić od wszelkiego złego, w ich wnętrzach umieszczano wizerunki Świętych, m.in.: św. Jana Nepomucena- orędownika ochrony przed powodziami, św. Józefa z Dzieciątkiem- patrona rodzin, św. Antoniego Padewskiego- patrona małżeństw, orędownika od rzeczy zagubionych, św. Floriana- chroniącego od ognia, św. Jerzego- patrona rolników, św. Rocha- patrona zwierząt domowych, oddalającego choroby i zarazy. Na zdjęciu drewniana kapliczka znajdująca się we wsi Siedlanka. Datowana na około 1870 r. 




Kaplica grobowa p.w. Wniebowstąpienia Pana Jezusa

Kaplica cmentarna w Niwiskach, nazywana dawniej Kaplicą Grobową Hupków, została wzniesiona w 1874 r. staraniem dziedzica Jana Hupki. Spoczywają w podziemiach tej kaplicy zwłoki całej rodziny Hupków.