Dożynki w kulturze polskiej były ukoronowaniem całorocznej pracy o uzyskanie dobrych zbiorów. Po zebraniu ostatnich plonów najpierw dziękowano Bogu, dopiero później rozpoczynał się czas zabawy.
Zgodnie z tradycją, uroczystości dożynkowe w Gminie Niwiska rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Niwiskach, z udziałem zaproszonych gości oraz grup wieńcowych z wszystkich sołectw naszej gminy. Po nabożeństwie korowód dożynkowy dotarł na stadion sportowy w Trześni, gdzie wójt gminy – Elżbieta Wróbel dokonała oficjalnego otwarcia Dożynek. Wójt wyraziła także podziękowanie dla rolników za ich codzienny trud i wysiłek, życząc aby praca na rzecz rolnictwa, mimo licznych przeciwności, była opłacalna, satysfakcjonująca oraz by cieszyła się należnym, społecznym szacunkiem.
Starostami tegorocznego Święta Plonów byli Dorota i Piotr Gaweł, prowadzący gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcję roślinną i zwierzęcą. Istotę dożynkowego świętowania wyrazili słowami poety:
Skoszone zboża, sprzątnięte ziarna,
wkrótce z jesienią przyjdzie spotkanie.
Ścierniska giną, znów ziemia czarna,
czas na Dożynki - na świętowanie.
Za plon dorodny w kłosach schowany,
niebu i Bogu trzeba dziękować.
Za dzień pogodny na żniwa dany,
w którym na polu przyszło pracować.
To uroczyste jest świętowanie,
już piękne wieńce niosą w orszaku,
w ludowe stroje ubrane panie.
Jest swojskie jadło o dobrym smaku!
Kapela zagra mile dla ucha,
a znane rytmy radość obudzą.
Nogi chcą tańczyć, uszy chcą słuchać,
zapomną chwile kiedy się trudzą.
Do późnej nocy bawić się trzeba,
docenić pracę, trud gospodarzy.
Niechaj dla wszystkich wystarczy chleba,
a ziemia hojnie plonem obdarzy.
Następnie przekazali bochen chleba, wypieczony z mąki tegorocznych zbiorów, symbol dostatku, sytości i obfitości wójtowi gminy – Elżbiecie Wróbel.
W części artystycznej na scenie zaprezentowały się z przyśpiewkami poszczególne grupy wieńcowe a także Zespół Pieśni i Tańca Niwiszczanie. Na zakończenie wręczone zostały nagrody i wyróżnienia za dekoracje dożynkowe. Nagrody otrzymały sołectwa: Hucina, Hucisko, Leszcze, Niwiska i Trześń, natomiast wyróżnienia otrzymały: Kosowy, Siedlanka, Przyłęk i Zapole. Dodatkowymi atrakcjami na dożynkach były stoiska związane z tradycją garncarstwa, kowalstwa i wikliniarstwa, Dziecięca Drużyna Pożarnicza Mazury, koncert zespołu Zbóje oraz zabawa taneczna.