Aktualności

Liczba odsłon: 2958974

OGROMNY SUKCES SZKOŁY W KOSOWACH - ZAJĘLI 2 MIEJSCE W POLSCE

2023-06-22
OGROMNY SUKCES SZKOŁY W KOSOWACH
OGROMNY SUKCES SZKOŁY W KOSOWACH

21 czerwca 2023 okazał się niezwykle szczęśliwy dla Szkoły Podstawowej w Kosowach. Zajęła ona bowiem 2 MIEJSCE W POLSCE w ekologicznym projekcie.

To ogromny sukces dla tak małej placówki, a statystyki podają, że samych szkół podstawowych w naszym kraju jest ponad 22 tysiące. Oczywiście zgłoszonych do konkursu było o wiele mniej…

KONKURENCJA BYŁA OGROMNA!

Jak podawał regulamin – adresatami OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FILMEKO była młodzież ucząca się w klasach 7 i 8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych z całej Polski.

Młodzież mogła zgłaszać się do konkursu za pośrednictwem placówek edukacyjnych i kulturalnych tj. szkół podstawowych i ponadpodstawowych, domów kultury, bibliotek, itp.

Pośrednio adresatem konkursu była również społeczność lokalna, dla której uczniowie organizować mieli kampanie informacyjno-edukacyjne promujące wiedzę na temat sozologii, bioróżnorodności, ekologii, zmian klimatycznych i odnawialnych źródeł energii.

W szkole w Kosowach zaangażowali się w projekt uczniowie klasy 7: Maria Boroń, Emilia Trześniowska i Michał Laska pod kierownictwem nauczyciela wychowania fizycznego i geografii – Anny Marut jako opiekuna projektu

Całe przedsięwzięcie trwało przez pół roku. W tym czasie GUNS N’ BEES  - bo tak nazwał się zespół projektowy opracowywał plan działania, który skrzętnie realizował w kolejnych miesiącach. Były szkolne akcje, konkursy, warsztaty i inne działania również poza placówką.

Temat, który sobie wybrali dotyczył tak ważnych dla każdego ekosystemu pszczół, których populacja spada z roku na rok. Zespół chciał zaangażować cała szkołę do projektu, stąd też realna fabuła spektaklu przeplatała się z bajkowością. GUNS N’ BEES uważali, że baśniowy przekaz łatwiej  dotrze do każdego, bez względu na wiek.

Tak się też stało… Film kręcono w Mielcu, z uwagi na życzliwość mieszkającej tam artystki, która użyczyła nam swoich gigantycznych kwiatów, owadów i łąki, by stworzyć bajkową scenerię.

Innym razem teren przyszkolny zamienił się w plan filmowy, gdzie uzbrojone grupy przestępcze zaatakowały pszczelą rodzinę (w roli Pszczoły Matki – pani  dyrektor szkoły), a za chwilę zostały uratowane przez PP – Pszczele Pogotowie….. Groza sytuacji miała wzmocnić oddziaływanie na widza.

Uprzejmość jednej z przedszkolnych placówek edukacyjnych spowodowała pojawienie się na planie Kubusia Puchatka.

Rodzice również byli świetnymi aktorami – np. Murarka Ogrodowa – jedna z mam, czy Kubuś tata ucznia.

Realizacja tego projektu miała również wiele innych bardzo ważnych aspektów tj. wzajemna pomoc, pogłębienie więzi pomiędzy uczniami, czy w relacji rodzic – dziecko. To były bardzo ciekawe i szczęśliwe chwile. No i nie lada dyscyplina szczególnie podczas nagrań..

I tu ciekawostki…Wszędzie gdzie pojawiał się zespół działy się niesamowite rzeczy… np. nagle pojawiała się kosiarka, która przygotowała łąkę kwietną, kiedyś (już po nakręceniu filmu) podwórko kosowskiej szkoły zaroiło się od pszczół, tak ze aż straż pożarna musiała interweniować. Uczniowie odczytali to jako dobrą wróżbę i udało się.

„Ostatnia nadzieja na miód” to nie tylko  film.

To efekt działań kosowskich uczniów i nauczycieli.

To trud, który został wysoko oceniony  doceniony!

Szkoła w Kosowach, choć niewielka, ale drzemie w niej wielka  moc.

Bo przecież, w szkole nie musi być nudno…wystarczy od czasu do czasu zrobić coś nietuzinkowego.

I zawsze warto próbować swoich sił na rożnych płaszczyznach. Bo przecież ktoś musi wygrać…

Serdecznie GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonego filmu…

 

Galeria
OGROMNY SUKCES SZKOŁY W KOSOWACH
OGROMNY SUKCES SZKOŁY W KOSOWACH 
OGROMNY SUKCES SZKOŁY W KOSOWACH
OGROMNY SUKCES SZKOŁY W KOSOWACH 
OGROMNY SUKCES SZKOŁY W KOSOWACH
OGROMNY SUKCES SZKOŁY W KOSOWACH