Historia dożynek jest bardzo długa. Obecnie dożynki stały się uroczystością religijną – dziękczynieniem za plony, ale również elementem kultury ludowej ukazującym bogactwo tradycji święcenia darów ziemi, dzielenia się chlebem i wspólnego świętowania. Jest to piękny i bogaty znaczeniowo element naszej kultury i tożsamości narodowej. To hołd złożony wszystkim rolnikom za ich pracę i przywiązanie do ziemi. Tym bardziej, że był to kolejny rok trudnych warunków pogodowych.
Dożynki w Gminie Niwiska rozpoczęła w kościele pw. Św. Mikołaja w Niwiskach dziękczynna Msza Święta za tegoroczne zbiory, podczas której zostały poświęcone wieńce i chleb.
Dalsza część uroczystości została zorganizowana w sołectwie Hucisko. Zespół „Raniżowianie” wprowadził korowód dożynkowy. Kapela, która prezentuje tradycyjne melodie i przyśpiewki z okolic Raniżowa, szerszego regionu lasowiackiego oraz rzeszowskiego.
Starostami dożynek byli Państwo Katarzyna i Marcin Micek.Wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne, zajmują się produkcją roślinną i zwierzęcą. Obecnie posiadają 4,5 ha ziemi. Prowadzą również działalność gospodarczą handlowo- usługową. Pani Katarzyna należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Hucisku. Wspólnie z mężem udzielają się społecznie we wszystkich przedsięwzięciach wiejskich, gminnych, i kościelnych a także organizują cykliczne imprezy sportowe na rzecz dzieci z niepełnosprawnością.
W tradycji dożynkowej każdy wieniec należało „obśpiewać”. W związku z tym w programie dożynek nie mogło zabraknąć występów grup wieńcowych z poszczególnych sołectw. Na scenie prezentowały się kolejne sołectwa z przyśpiewkami i pięknymi wieńcami. Było w nich wiele pochwał dla ludzi, którzy zasłużyli sobie, by o nich wspomnieć w przyśpiewkach. Było też o troskach i problemach, które trzeba pomyślnie rozwiązać.
Wójt Gminy Niwiska Elżbieta Wróbel ogłosiła wyniki konkursu na najpiękniejszą dekorację dożynkową - zapowiadającą i promującą dożynki w Hucisku. Kryteria konkursowe jak zwykle obejmowały: pomysłowość, oryginalność, walory humorystyczne, rozmiar i pracochłonność dekoracji, nawiązanie do tradycji rolniczej i żniwnej oraz estetykę wykonania.
I miejsce – sołectwo Hucina
II miejsce – sołectwo Przyłęk
III miejsce – sołectwo Hucisko.
Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia.
Program dożynek przewidywał też występ zespołu „Narwańce”. To profesjonalna kapela grająca na żywo, z pasją, werwą i przytupem. Ich koncert porwał zebranych do tańca.
Na zakończenie odbyła się również zabawa taneczna, która trwała do białego rana.
Organizatorzy dziękują wszystkim ludziom dobrej woli, którzy w różnej formie wspomogli przygotowanie imprezy.