Jeśli potrzebujesz mapę ewidencyjną, zasadniczą czy wypisy z rejestru gruntów możesz zamówić je bez wychodzenia z domu. Tego typu możliwość dostępna jest na GEOPORTALU POWIATU KOLBUSZOWSKIEGO.
Aktualnie każdy mieszkaniec, posiadający bankowość internetową, może za pośrednictwem usług dedykowanych na GEOPORTALU POWIATOWYM (https://kolbuszowa.geoportal2.pl/pl) zamówić potrzebne dokumenty geodezyjne: mapę ewidencyjną, zasadniczą czy wypisy z rejestru gruntów, budynków lub lokali. Narzędzia te umożliwiają zarówno dokonanie płatności oraz zamówienie dokumentów we wskazanym formacie (wydawane są dokumenty elektroniczne lub tradycyjne papierowe), jak i ich odbiór według woli mieszkańca (on-line, osobisty czy też za pośrednictwem operatora pocztowego).
Usługi w sieci
Obecnie w powiecie kolbuszowskim większość prac geodezyjnych (ponad 90%) jest obsługiwanych za pośrednictwem GEOPORTALU POWIATOWEGO. Również rzeczoznawczy majątkowi coraz częściej korzystają z możliwości zamawiania danych z rejestru cen nieruchomości za pośrednictwem usług sieciowych dostępnych na tym portalu. Usługi GEOPORTALU POWIATOWEGO cieszą się także dużym zainteresowaniem wśród projektantów.
Cyfryzacja zasobów
Budowa usług sieciowych związanych z udostępnieniem zasobów geodezyjnych znacznie ułatwiła realizację procesu inwestycyjnego zarówno w aspekcie inwestycji indywidualnych, jak i inwestycji celu publicznego. Z pewnością nie byłoby to możliwe bez wcześniejszego zbudowania bazy danych ewidencji gruntów i budynków, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych i cyfryzacji całego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Należy zaznaczyć, że aktualnie w powiecie kolbuszowskim wszystkie wyżej wymienione bazy są w całości w postaci wektorowej i jednolite dla obszaru całego powiatu. Cyfryzacją objęto natomiast ponad 34 tysiące operatów geodezyjnych, prawie tysiąc archiwalnych, papierowych rejestrów gruntów oraz całość akt uwłaszczeniowych z terenu powiatu kolbuszowskiego, co daje łącznie prawie 1,5 miliona zeskanowanych stron i przetworzonych do różnych baz danych.
Usługi te możliwe są dzięki realizacji projektu „Podkarpacki System Informacji Przestrzennej” (PSiP), który w tym roku został zakończony. Było to największe tego typu przedsięwzięcie, zrealizowane na terenie powiatu od początku jego istnienia. Zadanie to współfinansowane było ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa i środków własnych powiatu. Projekt PSIP wraz z innymi drobniejszymi pracami geodezyjnymi, zleconymi w ostatnich czterech latach, zapewniły powiatowi kolbuszowskiemu poprawę konkurencyjności przez stworzenie zintegrowanych e-usług, gromadzących informacje o charakterze przestrzennym.