Od września 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Bosko w Trześni biorą udział w międzynarodowej wymianie uczniów w ramach europejskiego Programu ERASMUS+. Obok SP Trześń w realizacji zadań oświatowo – kulturalnych biorą udział uczniowie i nauczyciele z Włoch, Turcji, Rumunii i Macedonii Północnej. Zasadniczym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa wśród uczniów oraz doskonalenie umiejętności językowych i wymiana kulturalna. W ramach działań programowych w 2019 roku uczniowie z Trześni gościli we Włoszech na Sycylii, a w 2020 roku w Stambule w Turcji. Działania projektowe zaplanowane na lata 2019-2021 stworzone są tak, że każda ze szkół gości u siebie cztery pozostałe szkoły oraz odbywa cztery wyjazdy zagraniczne. Każda szkoła ma do wykonania określone zadania. Szkoła Podstawowa w Trześni oprócz zadań typowo edukacyjnych jest odpowiedzialna za zorganizowanie i prowadzenie na potrzeby projektu mediów społecznościowych takich jak Facebook, etwinning, oraz strony internetowej projektu.
W dniach 14 – 20 listopada br. Szkoła Podstawowa w Trześni gościła u siebie w ramach programu ERASMUS + uczniów i ich opiekunów z zaprzyjaźnionych szkół. W wymianie wzięło udział 29 uczniów i 10 nauczycieli z Polski, Turcji. Włoch, Rumuni i Północnej Macedonii. Zajęcia szkolne prowadzone w SP Trześń z zachowaniem wymogów sanitarnych obejmowały zagadnienia z zakresu robotyki, filozofii, języka angielskiego i zajęć sportowych. Zajęcia edukacyjne wzbogacone zostały dodatkowo o zajęcia etnograficzne oraz historyczne. Uczestnicy wymiany zwiedzili Sandomierz, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Park Historyczny w Bliźnie, Szkołę Muzyczną w Niwiskach, Miejską Bibliotekę Publiczną w Kolbuszowej, Kraków wraz z Wawelem, Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zapoznali się również z najnowszą historią Kolbuszowej i jej mieszkańców.
Zorganizowanie wymiany w okresie pandemii było nie lada wyzwaniem, lecz dzięki zaangażowaniu nauczycieli i rodziców, wsparciu i pomocy instytucji oświatowych oraz samorządowych zakończyła się ona pełnym sukcesem. Goście byli zachwyceni serdecznym przyjęciem ze strony władz Gminy Niwiska i całej społeczności szkolnej SP Trześń. Oczarowani zostali wspaniałymi zabytkami Sandomierza, Krakowa, koncertem w szkole Muzycznej w Niwiskach, polską kuchnią, zachwycili się historią Polski i regionu.
Nie udałoby się nam dobrze zorganizować wymiany, gdyby nie pomoc różnych instytucji i osób prywatnych. Wielkie podziękowania składamy władzom Gminy Niwiska, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. św. Jana Bosko w Trześni, Dyrekcji i pracownikom Szkoły Muzycznej I Stopnia w Niwiskach, Dyrekcji Ośrodka Sportu w Kamionce, Dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej, Pracownikom Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Restauracji „Galicja” w Kolbuszowej, Właścicielom i pracownikom Hotelu „Dworek” w Kolbuszowej, restauracji „La Zizane”, firmie przewozowej p. Franciszka Kowalskiego, firmie p. Łukasza Żądło za opracowanie filmowe wymiany, pracownikom PTTK w Sandomierzu i w Krakowie.
Po zakończeniu i podsumowaniu wymiany kilka dni odpoczynku i rozpoczynamy przygotowania do następnej mobilności. Tym razem przed uczniami i nauczycielami SP Trześń nowe wyzwanie – wyjazd do Północnej Macedonii i udział w mobilności zaplanowanej na koniec lutego 2022 roku. Jeżeli pandemia nie pokrzyżuje planów, to w maju 2022 roku spotkaniem w Rumunii nasi uczniowie zakończą swoją 2- letnią „erasmusowską” przygodę. Przygodę podczas której nie tylko doskonalili swoje umiejętności językowe i informatyczne, ale przede wszystkim zawarli też wiele przyjaźni i poznali inne kraje i ludzi z ich kulturą, żyjemy wszak na pięknym kontynencie którym jest nasza wspólna Europa.
Krzysztof Surowiec
Dyrektor SP Trześń