Czysta Gmina Niwiska

Segregacja

 Informacja o sposobie segregacji odpadów


Segregacja śmieci jest bardzo ważna dla naszego środowiska. Wiele odpadów można wykorzystać ponownie. Metal, szkło, papier i plastik to wartościowe surowce, ale tylko wtedy, gdy są posegregowane, czyli oddzielone od siebie i resztek jedzenia. Takie odpady mogą trafić ponownie do obiegu, zamiast rozkładać się przez lata i zanieczyszczać środowisko i wodę. Warto zatem wiedzieć, jak segregować śmieci.

Odzyskanie materiałów i surowców z odpadów zmniejsza wykorzystanie zasobów naturalnych Ziemi, a tym samym spowalnia proces jej degradacji. To także zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i oszczędność pieniędzy – opłata za posegregowane śmieci jest niższa, niż za odpady zmieszane. Segregowanie śmieci w domu uczy także systematyczności i kształtuje umiejętność zachowania porządku i gospodarności. Z pojęciem recyklingu warto zapoznać dzieci, aby wyrobić w nich ten nawyk już od najmłodszych lat.

Segregacja śmieci wbrew pozorom nie jest trudna i nie wymaga sporego wysiłku. Wystarczy znajomość kilku zasad oraz wiedza dotycząca tego, jaki kolor pojemnika lub worka przypisany jest do danego rodzaju odpadu. Dzięki temu surowce, które można ponownie wykorzystać, oddzielane są od tych nienadających się do dalszego przetwarzania. Kolory pojemników lub worków do segregacji śmieci to: niebieski, zielony, żółty, brązowy i czarny.