Turystyka

Gmina Niwiska, choć nie obfituje w zabytki może pochwalić się przepięknymi krajobrazami i rozległymi lasami obfitującymi w zwierzynę i runo leśne. W naszej gminie bazujemy na tradycji związanej ze wsią, kulturą ludową, oferujmy produkty rolne z własnych upraw i hodowli. 

Niezwykle ciekawym zespołem florystycznym w regionie jest położony przy południowej granicy Przyłęka ścisły rezerwat leśny im. prof. Władysława Szafera "Buczyna w Cyrance". Na terenie rezerwatu znajdziemy różne osobowości flory i fauny.

Na pograniczu Niwisk i Blizny (oddz. 200c w Nadleśnictwie Tuszyma), znajduje się śródleśny staw - „Jeziorko”, otoczony roślinnością szuwarową i starodrzewiem sosnowo- dębowym. Zróżnicowanie roślinności mokradłowej odzwierciedla procesy w nim zachodzące. Na pierwszym planie obserwujemy duże skupiska "lilii wodnych" czyli kwitnącego biało, grzybienia białego. Jego duże, efektowne kwiaty przepięknie odznaczają się na tle zieleni. 

Z wody wyłania się również prosto wzniesiony oczeret jeziorny. Na brzegu zbiornika znaleźć można wygrzewające się żaby, m.in. żabę jeziorową oraz żabę trawną, jak również zaskrońca zwyczajnego.
„Jeziorko” połączone jest ze zbiornikiem retencyjnym, przeciwdziałającym powodziom i suszy w ekosystemie leśnym. Woda ze zbiornika przepływa do oczka poprzez przelew w grobli. Efektownym rozwiązaniem jest utworzenie przyczółków przepustów z darniny na mur.

panorama1

Agroturystyka

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości, odwiedzających gminę tworzymy gospodarstwa agroturystyczne. Jednym z nich jest gospodarstwo Państwa Barbary i Mariana Cudeckich „Przy Grobli”. 
Gospodarstwo Agroturystyczne
"Przy Grobli" 
Barbara i Marian Cudeccy
Trześń 197 36-147 Niwiska
Tel. 017 2279 355, 0 667580835 
www: www.przygrobli.ugu.pl 


 

 

 

 

Gospodarstwo agroturystyczne "Przy Grobli" jest do dyspozycji gości przez cały rok. Dom wolnostojący otoczony stawami hodowlanymi, brak zabudowań, a przy tym dogodny dojazd sprawia, że możemy poczuć się tu naprawdę dobrze.
Gospodarstwo oferuje: 10 miejsc noclegowych, plac zabaw dla dzieci, miejsce do grilowania, stawy hodowlane obfitujące w ryby i wiele innych ciekawych atrakcji.

 

2018 Gmina Niwiska.
Wszelkie prawa zastrzeżone
  • Data aktualizacji: 2021-06-11 08:26
  • |
  • Licznik odwiedzin: 2 343 920